Náramek Vívosmart 3: Jak se chodí a běhá bez GPS? Jde to, ale dře to

9.9.2017
Pokud není k dispozici GPS, nedokážou hodinky, navigace či náramek přesně změřit překonanou vzdálenost. Mohou se v dané aktivitě opřít jen o počet kroků. Dá se s tím přesto nějak vyžít?
Při běhu

Displej na jedné obrazovce zobrazuje při aktivitě jen dvě datová pole


Náramek Vívosmart 3 je sporttesterem bez GPS. Můžete s ním cvičit v posilovně, provádět obecná kardio cvičení, kdy se měří průběh tepu v čase, běhat i chodit. Jenže jak chcete běhat a chodit bez GPS a tedy možnosti změřit vzdálenost? 

V podání náramku jsou běh a chůze jednoduché aktivity, které odvozují ušlou nebo uběhnutou vzdálenost na základě nastavené délky kroku a jejiich počtu. Z toho je jasné, že neuvidíte, kudy jste běželi, kolik metrů jste vystoupali či zdolaná vzdálenost nebude stanovena přesně - a přesné nebudou ani další údaje jako tempo či průměrná rychlost. Běh a chůze jsou s náramkem zkrátka jen orientační.

Nastavení datových polí

Každá z těchto aktivit může mít až čtyři datové obrazovky po dvou polích, v reálu ale využijete jen tři – data jsou následující: vzdálenost, počet kroků, kalorie, srdeční tep, zóna srdečního tepu a stopky. Čtvrtá datová obrazovka je tak celkem zbytečná.

Všechna datové pole včetně alarmů (vzdálenost, zóna tepu či čas) se mění v mobilní aplikaci Connect, v náramku si pak můžete jen vypínat alarmy před spuštěním aktivity. V aplikaci se také nastavuje auto-lap, tedy automatický start nových kol po uběhnutí nebo ujití jednoho kilometru (či míle). Během aktivity je displej vypnutý, rozsvítí se stejně jako v klidovém stavu poklepáním nebo zvednutím ruky. 

Jak dlouhý máte krok?

Je jasné, že měření není přesné, hodně záleží na tom, jak drobíte kroky – když poběžíte do kopce, máte kratší kroky, než když běžíte po rovině nebo z kopce. Zejména u chůze je rozdíl mezi ušlou vzdáleností podle GPS a vzdáleností naměřenou pomocí kroků velký, zvlášť když třeba přešlapujete na místě u památek, v lese u turisticky zajímavých míst apod. Na druhou se do chůze započítávají i návštěvy interiérů budov – muzeí, zámků aj. Což u outdoor aktivity s GPS nikoliv.

Ideální je jednou si zaběhnout s hodinkami s GPS, díky čemuž zjistíte délku kroku - a to samé platí pro chůzi. Tyto údaje si pak nastavíte v aplikaci a spočítaná vzdálenost bude přesnější. Ale ani tehdy neuvidíte, kudy jste běželi a jak vysoko jste vystoupali. Pro tento účel je lepší náramek Vívosport, který už má GPS a nestojí o mnoho více.