Mohou vás hodinky naučit odpočívat po tréninku? Garmin tvrdí, že ano

7.3.2017
Recovery Advisor, Performance Condition a Recovery Check – doporučení odpočinku, test kondice a únavy. Tak se jmenují funkce pokročilých hodinek Garmin
Jakou máte formu?

Po začátku jízdy se ukáže, jak jste na tom s aktuální kondicí


V pokročilých modelech sportovních hodinek Garmin (Fénix, Forerunner 735 XT, ale i cyklonavigace Edge 820) jsou k dispozici funkce, které umí doporučit vhodný čas odpočinku a také otestovat kondici v prvních minutách tréninku. Tyto funkce se souhrnně nazývají Recovery Advisor. Během tréninku využívají srdeční tep a především variabilitu srdečního tepu (proměnlivost doby mezi dvěma po sobě následujícími tepy) a tyto informace využívají pro stanovení kondice a doporučení doby odpočinku.

Zatímco srdeční tep je možné měřit hrudními pásy nebo optickými snímači na zápěstí, variabilitu srdečního tepu je možné zatím měřit jen pomocí hrudních snímačů. U optického měření tepu na zápěstí můžou proto být funkce spojené s variabilitou srdečního tepu vypnuté nebo nepřesné.

Recovery Advisor

Funkce Recovery Advisor zobrazí po tréninku, jak dlouho máte odpočívat a případně tento čas v ukazateli zbývajícího odpočinku postupně odečítají. Doporučený čas odpočinku není potřeba brát jako dogma, i lehký trénink může fungovat jako regenerace. Může se vám proto v případě dlouhého doporučeného odpočinku stát, že se doporučený čas po absolvování další, lehčí sportovní aktivity neprodlouží, ale zkrátí. Je to proto, že hodinky jsou schopné ze srdečního tepu zjistit vaši aktuální kondici a doporučení o délce odpočinku přehodnotit.

Funkce Recovery Check zjišťuje v prvních deseti minutách tréninku aktuální stav kondice a výsledek zobrazí na krátkou dobu na displeji hodinek. Výsledkem Recovery Check je stav GOOD, FAIR nebo POOR (v češtině pak DOBRÝ, USPOKOJIVÝ nebo ŠPATNÝ). Příčinou horších výsledků může být nahromaděná únava z předchozích tréninků nebo například blížící se nemoc. Je proto dobré výsledek testu nepřehlížet a v podobném případě raději zvolit lehčí trénink.

Recovery Advisor

V novějších produktech pak Garmin představil funkci Performance Condition, která zjištění stavu kondice (Recovery Check) doplňuje o číselnou hodnotu, která napovídá, jak jste na tom s aktuální výkonností. Tuto funkci nejlépe vysvětlí příklad: Pokud budete pravidelně běhat svoji trasu dlouhou 5 km, stane se vám, že ji jednou zaběhnete se super výsledným časem, aniž byste se extra snažili a jindy nejste schopni dosáhnout ani svého průměrného času. Číselná hodnota ukazuje, jaký máte z pohledu výkonnosti den. Pokud bude výsledek v plusových hodnotách, můžete se pustit do překonávání rekordů, pokud v záporných, tak soupeření raději odložte na jindy.

Zdroj: 
Garmin