Krátké srovnání: Jízda s eTrex 35 Touch Europe, Forerunner 735 XT a Edge 705

15.7.2017
Krátká jízda, která byla bohužel předčasně ukončena deštěm, ukázala několik překvapení. Do hor jsem vyrazil s navigací eTrex 35 Touch Europe, hodinkami Forerunner 735 XT a cyklonavigací Edge 705 jako referenčním modelem
Příliš mnoho garminů

Krátká jízda s Forerunner 735 XT, Edge 705 a eTrex 35 Touch


Hodinky Forerunner 735 XT jsem už testoval před rokem a nyní se mi vrátily kvůli tomu, že mi odešel dotykový displej na Vívoactive HR a potřeboval jsem dočasně nějaké náhradní hodinky. Po roce se mi v hlavě už sumírují postřehy pro článek, ty si ale nechám na později.

Tři na jednom kole

Navigace eTrex 35 Touch dorazila současně s hodinkami, krátce před tím, než jsem vyrazil na krátkou dovolenou do Štýrska. To, že navigace má kompletní mapy Evropy Topo Active se proto hodilo. Tento model je určen primárně pro turistiku, kde se hodí dotykový displej pro rychlé ovládání mapy, a geocaching, pro který je velmi dobře vybaven (ale ne tak dobře jako Oregon 700/750). V balení je ale i držák na kolo a navigace podporuje v podstatě totéž, co cyklonavigace Edge Touring Plus

Do třetice jsem na krátké vyjížďce měl sebou svůj stařičký Edge 705, který používám jako referenci. Je spolehlivý, jen se mu od fw 3.30 špatně fixuje počáteční nadmořská výška, což řeším manuální kalibrací pomocí waypointů. Bohužel tento firmware je už pro tuto navigaci poslední a chyba v kalibraci tak už nikdy nebude odstraněna. 

Jízda měla přes 20 kilometrů, přičemž k eTrex byl připojen hrudní pás HRM-Run2 a hodinky měly připojeny snímače kadence a rychlosti. Tep byl snímán optickým senzorem. Edge 705 neměl připojen žádný senzor. Obě cyklonavigace odečítaly vzdálenost z GPS, hodinky pak z čidla na náboji. Na Edge 705 mám nastaven autostop, na hodinkách a eTrex nikoliv (důvod ozřejmím v nějakém příštím textu).

Kilometrový rozdíl

Vzhledem k tomu, že jsem měl celou dobu na obou navigacích puštěnou mapu (na Edge 705 mám openstreet mapy Štýrska) a na hodinkách jsem měl obrazovku s tepem, mne hodně překvapily ujeté vzdálenosti na jednotlivých zařízeních. Zcela jasně zvítězil eTrex, který skončil s 21,64 km. Edge 705, který obvykle mívá natočeno nejvíce, měl jen 20,90 km a hodinky s čidlem rychlosti jen 20,76 km. 

Když jsem zastavoval kvůli dešti, nemohl jsem si nevšimnout, jak se chvěje mapa na eTrexu - je možné, že v tu chvíli stále načítal rychlost i v době, kdy jsem stál. Výhled na satelity byl v alpském údolí docela omezený. To bych chápal. Ale že nejkratší trasu napočítají hodinky s čidlem rychlosti, mne překvapilo nejvíce. Pravda je, že na kole měním tlak v pneu, což mohlo mít na ujetou vzdálenost vliv, nicméně rozdíly nejsou takové, že by to mělo hrát roli.

Doplněno: Po další jízdě se moje podezření potvrdilo. eTrex počítá kilometry, i když stojí. Asi hodinová zastávka na dětském hřišti přidala kilometr.

Každopádně při jízdě v dešti s eTrexem jsem se opět utvrdil, že dotykový displej není pro jízdu na kole ideální. Špatně se přepínají obrazovky s daty, hůře se ovládá zoom a skrolování mapy. Na Edge 705 můžu mít i tlusté rukavíce a navigaci ovládám bez problémů.