Hodinky Vívoactive 3 a Fénix 3 HR v akci stojí stejně. Čím se liší a které se vyplatí pořídit?

7.11.2017
S tím, jak se snížila cena Fénix 3 a Fénix 3 HR, řada potenciálních kupců očekávaného modelu Vívoactive 3 zvažuje, zda nakonec nepreferovat některý z těchto starších modelů
Fénix 3 HR vs. Vívoactive 3

Displej je stejně velký, hodinky Vívoactive jsou ale o něco menší, lehčí a displej je dotykový


Fénix 3 nyní seženete na Alza.cz v akci i s topografickou mapou pro použití v programu Basecamp za 7 990 Kč (oficiální akční cena Garminu je 8 490 Kč) a Fénix 3 HR pak za 9 490 Kč, resp. za 9 990 Kč. Mapa je určena ale jen pro plánování cest, neznamená to, že si ji můžete nahrát do hodinek. Tam se pak jen přenese vytvořená trasa, podle které se můžete nechat navigovat. 

Tip: Loňská recenze Fénix 3 HR

První model Fénix 3 byl uveden v lednu 2015, tedy před dvěma a půl rokem. O rok později následoval Fénix 3 HR a teprve letos byla uvedena řada F5. Nutno říct, že Fénix 3 HR jsou jakýmsi modelem Fénix 4, který ale Garmin neuvedl kvůli tomu, že čtyřka je v Číně nešťastné číslo.

Fénix 3 byly ve své době top modelem, stejným, jako je nyní Fénix 5. Nabízely všechny funkce, které byste v oné době mohli potřebovat. Nyní, po více než dvou letech, sice Fénix 3 poněkud zastaral, stále se však jedná o ultimátní hodinky, které velmi dobře poslouží svému účelu.

Na druhou stranu Vívoactive 3 jsou novinkou, která ještě není ani pořádně na trhu. Oproti Fénix 3 se jedná o model střední třídy, který není vybaven řadou pokročilých funkcí, kterou najdete u Fénixů, na druhou jsou tyto hodinky lehké, tenké, mají dotykový displej a disponují funkcemi, které zase neumí Fénix 3. Cena základního modelu je 8 990 Kč, černého pak 9 490 Kč. Stojí tedy stejně jako Fénix 3 HR.

Tip: Představení hodinek Vívoactive 3

Hlavním rozdílem je displej a velikost

Zkusme se podívat modely Fénix 3 HR a Vívoactive 3. Oba modely mají optický snímač, oba modely jsou multisportovní – podporují řadu profilů aktivit jako běh, kolo, lyže, chůze či plavání. Fénix 3 je ale model triatlonový, to znamená, že zvládá kombinovat více sportů v jedné aktivitě. U triatlonu je to konkrétně kolo, běh a plavání v otevřené vodě, lze vytvořit jakoukoliv kombinaci aktivit. Vívoactive 3 umí jen jeden sport v rámci aktivity a navíc zde chybí plavání v otevřené vodě.

Zásadním rozdílem, který budete vnímat na první pohled - a hlavně na ruce - jsou rozměry a hmotnost. Zatímco Fénix 3 HR jsou velké a těžké cibule s vystouplým optickým snímačem předchozí generace, Vívoactive jsou malé, lehké, tenké a hodinky v elegantním hávu. Fénix 3 HR působí oproti V3 jako nářadí pro chlapa - a také jsou, protože pro ženské zápěstí budou přece jen dost velké.

Rozdílné je i ovládání. Fénix 3 jsou sportovní hodinky s nedotykovým displejem, už jen proto, že je při triatlonu můžete chtít ovládat pod vodou; Vívoactive 3 mají stejně jako předchozí modely displej dotykový. V podstatě se dá říci, že V3 jsou chytré hodinky se sportovními funkcemi, zatímco F3 HR sportovní hodinky s chytrými funkcemi. Díky dotyku se lépe ovládají aplikace z obchodu Connect IQ, nedotykový displej F3 se zase lépe hodí pro ovládání na kole nebo při běhu či v rukavicích.

F3 HR: Hodinky pro profíky

Fénix 3 díky zaměření na sport (a triatlon) nabízí také více možností připojení externích snímačů. Můžete tak používat pokročilé hrudní pásy HRM-Run2, HRM-Tri a HRM-Swim, které nabídnou podrobná data dynamiky běhu či umí měřit tep pod vodou. Nic z toho Vívoactive 3 nepodporuje. K Fénix 3 také připojíte třeba pedály Vector se snímači výkonu.

Nepřehledněte: Jak se běhá, jezdí a plave triatlon s hodinkami Fénix či Forerunner

Hodinkám F3 HR nechybí drobnosti jako hodnocení tréninku po aktivitě, předpověd výsledků virtuálního běhu či doporučený čas pro odpočinek. Pokud to se sportem myslíte vážně, oceníte virtuálního partnera a pokročilé možnosti nastavení tréninků. Fénix 3 také umí nahrát trasu z počítače a nechat se podle ní navigovat - samozřejmě bez mapy, tu Fénix 3 nepodporuje. U Vívoactive 3 si musíte pro tuto funkci dohrát některou z aplikací z Connect IQ - a nutno říci, že fungují skvěle. 

Tip: Jak se nechat navigovat pomocí hodinek bez mapy

Nepřehlédněte: Nemapová navigace s aplikací dwMap

V3: Chytré a s pokročilým měřením tepu

Vívoactive 3 jsou určeny pro běžné uživatele, kteří sportují pro radost. Řada profi funkcí chybí, na druhou stranu se zde objevily drobnosti, který zase nemá Fénix. Ať už jde o celodenní sledování skóre stresu díky novému typu optického snímače tepu či možnost tréninku v posilovně včetně sledování počtu opakování v sériích. V3 navíc podporuje externí snímače tepu, rychlosti a kadence se standardem Bluetooth.

Tip: Jak probíhá celodenní měření skóre stresu

Nepřehlédněte: Vívosmart 3 a Vívoactive 3 umí počítat opakování v posilovně

Mimochodem, při testu světla Varia UT800 mne zarazilo, že zatímco Vívoactive HR a Vívoactive 3 jej umí připojit, Fénix 3 nikoliv. Je možné, že F3 nepodporuje některé vlastnosti ANT+, které komunikace se světlem vyžaduje. Kamery Virb ale ovládat lze.

Celkem podrobné srovnání obou modelů najdete na webu DC Rainmaker v přehledné tabulce. Některé funkce zde ale chybí.

Každé pro někoho jiného

Z uvedeného textu je patrno, že jde o naprosto rozdílné modely s odlišným zaměřením a zcela jinou cílovou skupinou zákazníků, mají společnou v podstatě jen cenu a tvar displeje. Pokud chcete hlavně hodinky pro notifikace z mobilu, občas si vyběhnete a zajezdíte na kole, pak budete spokojeni spíše s Vívoactive 3. Jsou lehčí, tenčí, sice méně vydrží, ale to by vám nemělo vadit. I tak jde až o 13 hodin na GPS a týden v režimu hodinek.

Jestliže však každý den běháte, chodíte plavat a jízda na kole či lyžích vám není cizí, pak spíše oceníte hodinky s nedotykovým displejem, delší výdrží a pokročilými tréninkovými funkcemi a možnostmi připojení hrudních pásů s měřením dynamiky běhu. A nebudete řešit, že jsou to těžké cibule. Tyto hodinky zvládnou bez problému běžet skoro celý den na GPS a to se počítá.

Mimochodem, s tím, jak se cena Fénix 3 HR snížila, v podstatě přestalo mít smysl uvažovat o triatlonovém modelu Forerunner 735 XT. Ten je dražší, méně vydrží, nemá barometr a teploměr. Nyní jen záleží na tom, jak dlouho výše uvedená prodejní akce potrvá.

Základní parametry hodinek

První Vívoactive 3, za lomítkem Fénix 3 HR

  • Průměr: 43,4 / 51 mm
  • Tloušťka: 11,7 / 17,5 mm
  • Hmotnost 43 / 86 g
  • Displej: 240 / 218 px; oba modely 1,2", Vívoactive 3 dotykový + podpora pro více barev
  • Výdrž v režimu hodinek: až 7 dní / až 14 dní
  • Výdrž s GPS: až 13 hodin /až 16 hodin
  • Výdrž s UltraTrac: nemá / až 40 hodin
  • Voděodolnost: 5 / 10 ATM
  • Senzory: optický snímač tepu, akcelerometr, barometr
  • Konektivita: Bluetooth včetně senzorů, ANT+ / Bluetooth (bez senzorů), ANT+, Wi-Fi