Forerunner 955: Netrpělivě očekávaný nástupce běžeckého topmodelu

30.1.2022
Hodinky Forerunner 945 jsou na trhu už skoro tři roky a všichni cítí, že by si zasloužily nástupce. Indicie napovídají, že uvedení modelu FR 955 na trh je na spadnutí...
Forerunner 945 LTE

Aktuálně nejvyšší model z řady Forerunner - 945 LTE


Řada hodinek Forerunner 9xx, aktuálně model Forerunner 945, je populární zejména díky maximální porci funkcí, dlouhé výdrži, nižší hmotnosti než Fénix a rovněž lehce nižší ceně. V podstatě jde o Fénix 6 Pro v plastovém provedení, díky čemuž může být nižší hmotnost - a na ruce je to fakt znát. 

Právě nízká hmotnost byla důvodem, proč jsem před lety upřednostnil Forerunner 935 oproti Fénix 5. Tehdy ovšem měly hodinky Fénix 5 stejně velký displej jako FR 935, což už dnes neplatí. Model se stejně velkou lunetou, tedy Fénix 6/7, má displej o velikosti 1,3", zatímco FR 945 jen 1,2". To je stejné jako Fénix 6S/7S, které ovšem mají lunetu o průměru jen 42 mm - a hodinky jsou tak při stejném displeji znatelně menší. 

Nepřehlédněte: Forerunner 945: Nejlepší triatlonové hodinky ve srovnání s Fénix 6

Forerunner 945 LTE jako předzvěst

V létě 2021 uvedl Garmin na trh model Forerunner 945 LTE. Ten má lunetu o kousek menší, jen 44,4 mm oproti 47 mm u standardního modelu. Displej je stejný, takže hodinky působí subtilněji. Přitom výdrž zůstala zachována. Tento model se ale v Česku neprodává, funkci LTE tak, jak ji má Garmin postavenou, u nás zatím nelze využít. 

Novinka kromě menších rozměrů získala novější generaci generaci optického snímače ELEVATE 4, který se poprvé objevil v modelu Venu 2 a který mají nyní i hodinky Fénix 7 a Epix. Díky němu FR 945 LTE jednak lépe měří tep, okysličení krve, ale také zvládají změřit i VST, tedy variabilitu srdečního tepu. Tuto funkci pak mohou využít pro funkci Snímek zdravotního stavu, užitečný přehled o vašem tepu, stresu, okysličení či dýchání. 

Novinkou je také vylepšená funkce Body Battery, do které se započítává kromě délky spánku také jeho kvalita. Pokud nyní spíte sice dlouho, ale špatně (budíte se, spánek je lehký), vaše energie se nedobije na 100 % - a hodinky toto teď reflektují. Vylepšenou funkci BB mají také Venu 2, Fénix 7 nebo Epix.

Větší displej? Věřme, že ano

Když byly letos v lednu vedeny hodinky Fénix 7 a Epix, všechny překvapilo, že dostaly dotykový displej. Přitom bylo kompletně zachováno ovládání tlačítky. Nepočítám však, že by Forerunner 955 dostal dotykáč, protože pak by na Fénixech kanibalizoval. Stejně tak je nepravděpodobné, že by Garmin použil displej typu AMOLED.

Je tedy téměř jisté, že displej bude bez dotyku a transreflexní, stejně jako u FR 945. Co by určitě pomohlo, je zvětšení displeje na 1,3", což by odpovídalo Fénix 6/7. Displej o velikosti 1,2" je prostě maličký, zejména pro zobrazení mapy. Krycí sklo bude Gorilla Glass, řada Forerunner nikdy nedostala safír - a není důvod, proč by tomu u novinky mělo být jinak.

Z nových funkcí se, věřím, objeví vylepšený příjem satelitního signálu - duální GPS a také možnost přijímat GPS, Galileo a Glonass současně. To vše zlepšuje přesnost lokace. S tím souvisí i nový čipset MediaTek/Airoha (aktuálně Sony), který je zase o něco úspornější, takže výdrž v režimu GPS by se mohla dostat až k 60 hodinám po vzoru Fénix 7. Solární dobíjení ovšem dle mého názoru zůstane doménou Fénixů. 

Tip: Hodinky Epix a Fénix 7 zaznamenávají přesněji polohu. Srovnání s Fénix 6X

Je také pravděpodobné, že se objeví verze s LTE, která bude fungovat stejně jako FR 945 LTE. Přes mobilní připojení hodinek si u tohoto modelu nezavoláte, ani nepošlete zprávu, stejně tak si nestáhnete hudbu ze Spotify. LTE je využito jen pro aktivity - sledování pozice a nouzové volání. Posílání zpráv tak neustále vyžaduje připojení telefonu (a navíc je to dostupné jen pro Android). Zkrátka nic moc.

Co mě ale překvapilo, je uvedení verze se solárním dobíjením. Forerunner 955 tak bude mít celkem tři verze: běžnou, solární a s LTE. 

Uvedení na trh je nejisté

Toto všechno jsou samozřejmě jen spekulace, i když zní velmi pravděpodobně. Žádné ověřené zprávy o FR 955 se mi zatím nepodařilo získat, stejně jako datum případného uvedení na trh. Nicméně model FR 955 se na chvíli objevil na webu australského Garminu, a to ve verzi LTE bundle (hrudní pás) za cenu 1 049 AUD. Je tedy možné, že uvedení na trh je na spadnutí. Uvidíme...