Edge 1030 a drobné problémy s navigací

28.6.2018
Ani s aktuálním firmware 5.0 není navigování ideální, objevují se celkem zásadní chyby
Špatná orientace

Když jsem přejel odbočku, navigace se nepřeorientovala na další ihned, ale až po několika stech metrech. A po tu dobu mi ukazovala, že se od příští odbočky vzdaluji...


Včera jsem po delší době použil při jízdě navigaci - šlo o trasu, jejíž části běžně jezdím, tentokrát však byly spojeny do podniku Brněnský masakr. Jde o běžecký ultramaraton, který má za cíl zdolat všecky zásadní kopce na sever od Brna - tam, kde začíná Moravský kras, jehož částí trasa prochází.

Moje plánovaná trasa měla 77 km (celkem jsem ale najel 85 km kvůli různým kochacím zajížďkám). Hned na začátku jsem ovšem vyrazil jinou cestou, než jsem si naplánoval - a to cca dva kilometry po stejném úseku, kterým jsem se měl vrátit. Navigace došla k závěru, že už se vracím domů, a tak mně stále otáčela do protisměru. To ale samozřejmě chápu.

Během trasy mne pak potkávaly různé chyby, které by mne – pokud bych neměl puštěnou mapu, ale jinou datovou obrazovku – hodně mátnuly:

  • I když jsem jel po správné trase, navigace mne vybízela k otočení a návratu. Jako bych měl jet v protisměru. Přitom šipky na trase byly vždy ve správném směru.
  • Když jsem projel odbočkou, navigace místo toho, aby se nachystala na další odbočku nebo křižovatku, tvrdošíjně se držela té poslední. A ukazovala mi, jak se od této odbočky vzdaluji. Trvalo to obvykle několik set metrů.
  • Když jsem sjel z trasy, navigace cestu nepřepočítala, i když toto bylo nastaveno v parametrech. Možná to ale bylo dáno tím, že jsem místo typu „horská“ měl nastaveno „silniční“ - toho jsem si ale všiml až v závěru.
  • Když jsem sjel z trasy, ukázala se v horní části vzdálenost k nejbližšímu napojení na trasu - pokud jsem jel tím směrem. Ovšem vzdálenost zpravidla vůbec neseděla, a tak jsem se na trasu napojil ve chvíli, kdy políčko ukazovalo třeba ještě 500 m.

Jen dodám, že trasa byla vytvořena v Mapy.cz, importována do deníku Connect a odtud teprve nahráva do navigace. Měla by tedy být „přechroustána“ správným způsobem. 

i přes tyto dorobnosti je mapa a navigace na velké obrazovce neocenitelným pomocníkem. Oproti maličkým hodinkám je naprosto zásadní rozdíl.

Poznámka pod čarou: Několikrát se mi už stalo, že po úplném nabití se i přes to, že odjezdím několik jízd, ukazuje stav nabití baterie 100 %. Také včera: na GPS jsem byl byl 6,5 hodiny a stále mám stovku. Jak se pak mám na ukazatel spolehnout?