Dočkáme se letos hodinek Forerunner 255, Forerunner 955 či Vívoactive 5?

11.3.2022
Na počátku roku Garmin aktualizoval několik svých modelů a jeden dokonce přidal. Stále je ale řada hodinek, které jsou na trhu už hodně dlouho a které na aktualizaci netrpělivě čekají
Dotyková řada Vívoactive

Řada Vívoactive by si zasloužila update, uživatelé si stěžují nejčastěji na nízkou výdrž


Zatímco nové modely mobilních telefonů jsou uváděny pravidelně v ročních intervalech, a někdy i kratších, Garmin se svými produkty na trh moc nespěchá. Během ledna a února uvedl na trh novou generaci Fénix 7 – a společně s ní nový model Epix – a odolné hodinky Instinct 2. Jejich předchůdce byl nabízen zákazníkům celkem dlouho, původní Instinct pochází z října 2018, Fénix 6 pak ze srpna 2019. 

Ale to není jediný příklad toho, že jednotlivé modely jsou na trhu poměrně dlouho. Cyklonavigace Edge 1030 byla uvedena v srpnu 2017 a trvalo tři roky, než se objevila lehce aktualizovaná verze Edge 1030 Plus. Původní Edge 1030 je tak dnes starý skoro pět let. Forerunner 745 byl představen v září 2020, přitom model FR 735 XT byl na trhu už od června 2016. Trvalo skoro čtyři roky, než byl ukázán nástupce.

Dvakrát Forerunner 

Aktuálně jsou na trhu také „staré“ modely Forerunner 245 a Forerunner 945 z dubna 2019. Garmin sice v mezičase do obou hodinek přidal řadu funkcí, a ne zrovna bezvýznamných, ale i tak by si oba modely zasloužily aktualizaci. FR 945 sice má variantu LTE, u které došlo k updatu optického snímače a trošku se zmenšila velikost, aniž by došlo ke zmenšení displeje, ale tato varianta není v prodeji u nás. 

O nástupci Forerunner 955 jsem psal v samostatném článku, reálně se o něm neví nic, spekuluje se však o nepatrně větším displeji o úhlopříčce 1,3“ ve stejně velkém těle jako dosud, mobilním připojení LTE, funkci Výdrž (Stamina), novém GPS čipsetu, který je úspornější a současně přesnější, a celkově delší výdrži. Tento model se už nedopatřením objevil nedopatřením na webu australského Garminu, takže jeho příchod je celkem jistý.

Ještě méně se toho ví o nástupci Forerunner 245, tedy modelu Forerunner 255. Respektive nevíme o něm vůbec nic. Teoreticky by na trh mohl přijít společně s Forerunner 955. Velikost lunety a displeje zůstane pravděpodobně nezměněna, určitě se objeví nový snímač tepu, který přidá další funkce jako Snímek zdravotní karty a celkově bude přesnější, já bych se přimlouval za barometr a Garmin Pay, případně hudbu pro všechny modely. 

Vívoactive 5 s dotykem

Letitým modelem jsou také dotykové hodinky Vívoactive 4. Zatímco řada Venu byla loni kompletně aktualizována a letos se přidal model Venu 2 Plus s možností hlasitého volání, VA4 jsou na trhu už dva a půl roku. Vývoj za tu dobu pokročil a je to znát. Update by si zasloužil snímač tepu, přesnější a úspornější GPS čipset, který Garmin použil v řadě Fénix 7, a hlavně prodloužení výdrže, která u VA4 není právě nejdelší. 

Faktem je, že řada uživatelů řeší, zda si koupit aktuální – ale už notně starý – produkt, nebo čekat na nový. Nikdo se nechce dostat do situace, kdy si pořídí hodinky a za měsíc či dva se objeví novinka. Týká se to všech výše zmíněných modelů. V tomto ohledu je Garmin hodně nevyzpytatelný. Zatímco u iPhonu nebo Samsung Galaxy víme, kdy se na trhu objeví nová generace, u Garminu můžeme jen spekulovat. Novinky jsou uváděny velmi nepravidelně, takže výrobce udržuje svoje zákazníky ve zbytečné nejistotě. 

Zdroj: 
Foto: Just-Wanderlust