Cyklonavigace Edge 1040: Kdy přijde a co bude umět?

20.7.2021
Nejvyšší model cyklonavigace Edge 1030 Plus je na trhu už více než rok. Oproti Edge 1030 z roku 2017 získal jen pár vylepšení, které za upgrade snad ani nestály. Navigace Edge 1040 by ale mohla nabídnout mnohem více...
My Edge 2

Datové pole My Edge 2 je dobrým příkladem, jak se dá velká obrazovka navigace využít


Uvedení modelu Edge 1030 Plus bylo pro mne jako uživatele Edge 1030 docela zklamání. Stejný design, stejný displej, všechny funkce, které tento model dostal do vínku, byly postupně uvedeny i starší verzi. Zásadním vylepšením ta zůstal jen nový čipset Sony a s tím zhruba dvojnásobná výdrž, která u Edge 1030 byla celkem slabá - jen 20 hodin. 

Garmin v poslední době uvadí nové modely ve dvou až tříletém intervalu, takže Edge 1040 těžko můžeme čekat letos - spíše až příští rok. O to více se ale těším na novinky, které by mohly s další generací přijít. Co bych si nejvíce přál?

Jemnější rozlišení displeje. To je už dávno za zenitem a pro detailní zobrazení mapy se každý pixel hodí. Rovněž lepší čitelnost, resp. méně odlesků na slunci. Odlesky jsou sice dány dotykovým provedením, ale i tak by se jejich míra mohla snížit. Stejně tak by se mohla zvýšit odolnost displeje, můj je po více než třech letech plný různě velkých škrábanců. 

Solární nabíjení. Velké okraje okolo displeje přímo vybízejí k instalaci solárních článků, které by mohly za slunečného počasí zásadním způsobem snížit spotřebu přístroje. Případně dokonce zařízení ve vypnutém stavu dobíjet - například v kempu.

Lepší využití displeje. I když má navigace 3,5" displej, stále zobrazí jen 10 datových polí, což je stejně jako o palec menší displeje modelů Edge 530 a 830. Klidně by se jich vešlo 12, nebo dokonce 14 - když i Fénix 6X může zobrazit 8 polí, proč by velká navigace nemohla lépe hospodařit s místem? Sám používám datové pole My Edge 2, které je příkladem toho, že místa je na displeji více než dost. 

LTE konektivita. Připojení k mobilní síti by vyřešilo letité dilema - brát si sebou  na kolo mobilní telefon či nikoliv? Kdyby se navigace připojila přes LTE k internetu, mohlo by se aktualizovat počasí, navigace by mohla zavolat o pomoc v případě nehody či by šlo sledovat vaši aktuální pozici. A telefon by klidně mohl zůstat doma...

Všechno ostatní lze řešit softwarovými updaty stávajících modelů, což ostatně potvrzuje čtyři roky starý model Edge 1030, který až na modernější hardware zvládá to samé, jako Edge 1030 Plus. Jsem tedy opravdu zvědav, čím nás Garmin v další generaci překvapí.