Stále čekáme na finální devítkovou verzi firmwaru pro Fénix 5. Co bude umět?

19.6.2018
Zatímco hodinky Forerunner 935 už dostaly finální verzi 9.10, Fénix 5 nikoliv. Pokud si chcete užít nových funkcí, musíte zkusit betu. Co všechno poslední verze 9.20 umí oproti zatím poslední finálce 8.0?
Firmware pro Fénix 5

Na finální devítku stále čekáme...

Verze 8.0 je tu s námi už přes tři měsíce. Za tu dobu vyšla řada betaverzí firmwaru, které postupně opravují chyby a přidávají nové funkce. Aktuálně je venku verze 9.20.

Nejdříve drobnosti:

  • Nová aktivita, jízda na kajaku.
  • Možnost uložit stopky jako aktivitu: měříte si čas a na konci se záznam s mezičasy uloží do deníku Connect.
  • Automatické sety pro silovou aktivitu - cvičení v posilovně. Nemusíte tak sety ručně „odmávnout“. 
  • Komunikace s Xero A1i Bow Sight, měřičem vzdálenosti pro lukostřelbu.
  • Možnost přidat další lokaci pro doplněk východu a západu slunce.
  • Komunikace s novým satelitním komunikátem inReach Mini.
  • Podpora pro detekci fáze REM ve spánku.

Synchronizace mezi zařízeními

Hlavní novinkou je bezesporu Physio TrueUp. Po té, co je ukončena aktivita, se přes Bluetooth (anebo kabel k počítači) uloží do deníku Connect. Odsud se následně přenese do všech zařízení, které máte a které Physio TrueUp (PTU) podporují. U takových aktivit ale není vidět mapa a graf nadmořské výšky - jinak je tu vše.

Pokud jsou oboje hodinky PTU kompatibilní, synchronizuje se také doba regenerace či tréninkové zatížení. Nestane se vám tak, že máte na hodinkách rozdílné hodnoty. Synchronizuje se také hodnota VO2 max, laktátový práh či předpovědi výsledků běhů na 5, 10 km, půlmaraton a maraton. Už více než rok pak funguje synchronizace kroků a minut intenzivní aktivity. 

Další funkcí, která se bude hodit především triatletům, je Extended Display: zobrazení dat z jednoho zařízení Garminu na jiném. To už funguje delší dobu - když máte head-up displej Varia Vision, který umí ukázat ve vašem zorném poli data z cyklonavigace. Nyní ale bude tato funkce podporovat i hodinky: data z nich se ukážou na na velkém displeji navigace.

Kompletní seznam změn od verze 8.0

Added Physio TrueUp support. Physio TrueUp syncs activities done on other Garmin devices, allowing your device to more accurately reflect your training status and fitness. Activities from other devices will appear in the Activities menu, and they will update your Totals for Running, Cycling, and Swimming. Your Training Status, Training Load, and VO2 Max will be updated using activities from your other devices, and your Recovery Time will be also updated using data from other devices supporting Physio TrueUp. Enable Physio TrueUp in Settings > Physiological Metrics on the device or in Device Settings on Garmin Connect Mobile.

Added support for communication with a Garmin Xero A1i Bow Sight. The Bow Sight is capable of sending Laser Locate waypoints to the watch. These are accessible from the XERO widget (Settings > Widgets > Add Widgets > XERO) and can be further used to navigate to.

Added support for communication with a Garmin inReach Mini. (Settings > Widgets > Add Widgets > inReach) The widget acts as a remote and allows one to send preset texts, customized quick texts and trigger a SOS message.

New Beta Feature! Extended Display will allow you to display your data screens on your Garmin Edge during a multisport activity. Enable Extended Display mode on a supported Edge, and pair it to your watch as an Extended Display sensor.

Added support for selecting alternate locations within the Sunrise and Sunset widget. (Widget > Menu > Location)

Added the ability to save Stopwatch recording as an activity. Go to the Stopwatch control, and start the timer. Stop the timer, and select Done. You can then save your activity, which will appear in your History.

Added support for Garmin Vector 3 power meter software updates.

Added the Kayak app.

Enabled the Auto Set setting for Strength activities. To access this setting, go to your Strength Settings, and select Auto Set. When enabled, sets automatically advance during free Strength activities.

Enabled the Edit Weight setting for Strength and Cardio activities. To access this setting, go to your Strength or Cardio settings, and select Edit Weight. This setting will control whether you can edit the weight when editing sets.

Fixed an issue preventing some periods of rest from being correctly detected in all-day stress measurements.

Fixed an issue that could cause the time and date to be incorrect.

Fixed an issue causing repeated 'Wheel Size Computed' notifications when connected to a speed sensor.

Fixed an issue preventing the elevation graph from updating during certain activities.

Fixed an issue that could cause 0 to be displayed in the Grade data field.

Fixed a possible crash that could occur when downloading stored heart rate data from a Garmin HRM-Tri or HRM-Swim.

Improved the accuracy of the pace/speed target gauge during workouts.

Fixed an issue where the device may crash while connecting to ANT sensors.

Tagy: