Mapy a navigace s Fénix 5X: Jak se ovládá mapa na nedotykovém displeji a možnosti nastavení map (3.)

28.4.2017
Už jsem popsal navigaci na malých hodinkách, ale co ovládání mapy na nedotykovém displeji? Jde to vůbec? Překvapivě je to docela pohodlné a dá se to dokonce dělat i při aktivitě. Závěrečná část článku o navigaci na Fénix 5X
Mapa na F5X

Zobrazení mapy je sice méně kontrastní než třeba na Edge 705, ale při aktivitě to bohatě stačí


Navigace s hodinkami je věc jedna, ale ovládání mapy druhá. Když jdete nebo jedete podle navigace, jen se tu a tam podíváte, jestli se držíte trasy. Co když se ale chcete podívat na mapě, kam vede cesta dál, či potřebujete vybrat cíl k navigaci přímo z mapy?

Nepřehledněte:

Jak se dostat k mapě

Bez dotykového displeje se mapa samozřejmě ovládá hůře. Na druhou stranu na tak malém displeji by bylo dotykové ovládání poměrně nepohodlné, ostatně to dokazuje i model Epix. Navíc jakmile budete mít zpocené prsty, hodinky budou mokré po dešti nebo budete mít rukavice, bylo by to zhola nemožné. F5X si při ovládání mapy vystačí se třemi tlačítky a je to kupodivu celkem pohodlné.

Mapa může být součástí každé aktivity, cenu má ale jen u aktivit outdoorových jako je cyklistika, běh nebo chůze. Mapa se chová jako jakákoliv datová obrazovka, takže můžete měnit její pozici v rámci obrazovek dle libosti. Pokud si chcete zobrazit mapu jen tak, bez aktivity a sledovat okolí, v němž se nacházíte, vyberte ji seznamu aktivit – nachází se pod funkcí Navigovat a jmenuje se prostince – Mapa. 

Každé spuštění mapu současně zapne GPS, aby se na mapě mohla zobrazit vaše pozice. Dokud se signál nechytne, bude vás v horní části displeje „otravovat“ stavový řádek s červeně zobrazeným textem GPS. Jakmile se hodinky chytí, ukážou nejen vaši pozici, ale i směr, kterým jdete. Díky vestavěnému kompasu se ale mapa otáčí i bez toho, aniž byste museli jít, nebo aniž by bylo aktivní GPS.

Pohyb po mapě

Mapa se ovládá vždy stejně, a to jak během aktivity, tak během navigace či při jejím pouhém zobrazení. Do režimu ovládání se dostanete z menu položkou Posunout/Přiblížit a oddálit (do menu se dostanete delším stiskem tlačítka Nahoru). Nyní se na mapě zobrazí uprostřed terčík, který označuje vybraný prvek (například cíl navigace), a vlevo dvě ikonky, plus a minus. Když nyní stisknete tlačítka Nahoru a Dolů, mění se zoom, a tedy i měřítko mapy – to vidíte zobrazeno v dolní části.

Když pak stisknete tlačítko Start, přepnou se ikony plus a minus do režimu nahoru a dolů – tehdy ovládáte pohyb po map v tomto směru. Jak rychle se bude pohybovat, záleží na tom, jak je nastaveno měřítko a zda klávesy nahoru a dolů držíte, či je postupně mačkáte. Dalším stiskem Start se ikony změní pro pohyb vpravo a vlevo. Postupně se tak dopracujete k cíli, který hledáte. Je to na první pohled zdlouhavé, ale při pohybu ve správném měřítku a práci s ním se cíl najdete celkem rychle, i když je relativně daleko. Není to tak pohodlné jako na Edge 705, kde je pro pohyb p mapě využíván joystick, ale kdo by chtěl hodinky s joystickem, že? 

Jakmile máte nalezen cíl, stisknete déle tlačítko Start a zobrazí se volba pro uložení bodu do seznamu a start navigace. Pokud je na daném místě více bodů a navigace by nevěděla, kam přesně směřujete, zobrazí se jejich seznam – například číslo silnice, vrstevnice či jméno turistické značky. Stává se to ale málokdy jen při malém přiblížení. Před startem navigace pak už jen vyberete typ aktivity. Pokud místo Chůze nebo třeba Jízdy na kole zvolíte jen Navigovat, bude probíhat navigace, ale nebude se zaznamenávat trasa (ne vždy to potřebujete).

Další funkce mapy

V menu mapy je také funkce V mém okolí, která funguje stejně jako při výběru cíle navigace. „Díváte se“ po okolí a vybíráte si bod zájmu k zobrazení. Z menu se také dostanete do nastavení mapy a dalších funkcí. Je zde možno vypnout GPS, když si chcete jen mapu prohlížet a zbytečně nevyčerpávat baterii. Červený text „GPS“ ale zůstane na mapě zobrazen neustále, což zmenšuje prostor pro zobrazení mapy. Dále zde můžete položku „Mapa“ v menu přejmenovat. Jinak zde další nastavení není a pro podrobnosti musíte do globálního nastavení hodinek. 

Hned za volbou V mém okolí se nachází nastavení mapy. První, Konfigurovat mapy, vybírá mapové podklady, které chcete používat. Zobrazí se seznam instalovaných map, které můžete použít. V další položce pak můžete vypnout nebo zapnout GPS, to když si chcete procházet mapu jen tak, bez toho, aniž by bylo nutno vyhledávat pozici. Zde je také možnost zapnout Glonass.

Další funkce mapy najdete přímo v hlavní nabídce Nastavení/Mapa. První volbou je Orientace mapy: k severu nebo ve směru pohybu. K severu se hodí tehdy, když se na mapě pohybujete a hledáte cíle, které byste v případě jiného natočení mapy prostě nenašli. Při navigaci nebo jízdě je pak mít lepší mapu orientovanou ve směru jízdy. Dále si můžete nechat skrýt nebo zobrazit svou polohu, volbu skrýt asi moc nechápu, kdo by ji potřeboval? 

Pro jízdu je důležité i nastavení měřítka, to může být buď automatické, což se hodí při navigaci, nebo manuální, kdy bude měřítko vždy takové, jaké si na mapě nastavíte. Já používám zásadně manuální, protože mne automatická změna spíše otravuje a mapa se občas natolik přiblíží, že není vidět dostatečně dopředu. Pokud jezdíte po silnici nebo širokých cestách, může se hodit i uzamčení na silnici. Nestane se pak, že při špatném signálu pojedete jakoby „mimo cestu“. 

Záznam prošlé trasy pak v mapě zanechá vaši stopu, což se hodí, když se třeba chcete kousek vrátit (a můžete nastavit i její barvu). A konečně poslední zajímavou volbou je míra zobrazení detailů, osobně používám vysokou, vykreslování mapy je ale pak pomalejší. Volba menší detaily sice urychlí práci s posunem mapy a jejím zobrazením, ale zase na ní moc neuvidíte. Rozdíly mezi vysokými a malými detaily jsou skutečně obrovské. 

Map na hodinkách? Killer funkce

Když si vezmete, že safírové hodinky Fénix 5 stojí 18 990 Kč a mapová verze Fénix 5X je jen o tisícovku dražší, je ten příplatek naprosto zanedbatelný. Funkcí, které s mapou dostanete, je tolik, že jen blázen by volil safírové pětky, když může mít 5X za skoro stejnou cenu. Koupi běžné pětky neospravedlní ani to, že jsou o nepatrně menší, tenčí a lehčí; na zápěstí to ani nepoznáte. 

Displej F5X je detailní, takže mapa je zde vidět naprosto excelentně, vidíte všechny prvky, texty, vrstevnice apod., jen jsou prostě maličké. Pokud ale máte problém se zrakem, můžete mít při čtení textů trochu problémy, stejně jako rozlišit barvu cest, zvlášť když Topo Czech zobrazuje barev opravdu hodně – cesta je černá, vedle ní pak může být turistická modrá, červená, žlutá a zelená a v případě, že jde o cyklotrasu, pak ještě na druhé straně stezky uvidíte ještě fialovou.

Jedinou nevýhodou oproti turistickým navigacím nebo cyklonavigacím je fyzická velikost displeje. Ačkoliv je rozlišení 240 bodů a na 1,3“ displeji je tak mapa hodně detailní, je vše maličké. Na Edge 820 je rozlišení podobné, ale displej je o poznání větší. A srovnávat třeba s Edge 1000 Pro nebo Oregonem 700 už ani nemá smysl. Sami si tedy musíte zvážit, jestli vám mapa na tak malém displeji bude stačit. Pro základní orientaci při běhu, jízdě nebo turistice, či navigaci to stačí. Víte, kde odbočit, na rozcestí vidíte, kam vede která trasa. Ale malý displej neposkytne tolik komfortu a třeba pro turistiku je lepší dotykový displej, kdy si můžete snadno posunout mapu vpřed a podívat se, co bude dál.

Malý a nedotykový

Právě ovládání mapy je asi největší zádrhel Fénix 5X. Ovládání je přece jen trochu těžkopádné a najít třeba cíl na mapě pro navigaci, či podívat se o kus dál, je prostě časově náročnější a méně pohodlné. Na druhou stranu, pokud mapu potřebujete třeba jen proto, abyste se při běhu nebo jízdě na kole podívali, jestli běžíte po správné cestě, nebo abyste viděli, kam za chvíli zahne turistické značení, pak je malý displej dostačující. Navíc při běhu budete mít výhodu, že máte mapu neustále na zápěstí a nemusíte běžet s mobilem nebo turistickou navigací v ruce. 

I na kole je malý displej celkem dostačující, když mapu potřebujete jen proto, abyste se přesvědčili, že jedete po správné trase či se potřebujete podívat na výškový profil trati před vámi. Sám jsem s Fénix 5 najel přes 400 km a musím říct, že oproti Edge 705, který má 2,2 displej (ale rozlišení displeje jen 176 × 220 bod, jsem nepocítil nikterak výraznou ztrátu komfortu. Jen Edge 705 nabízí díky joysticku a samostatným tlačítkům pro zoom lepší komfort ovládání mapy a také barevný kontrast zobrazení je větší, takže vyniknou detaily.

Pokud jen běháte a chodíte po lesích hledat kešky, Fénix 5X pro vás bude ideální. Máte jedno zařízení, co máte neustále při sobě. Pokud ale ještě k tomu jezdíte na kole, může pro vás být kombinace hodinek bez mapy a cyklonavigace lepším řešením. Ostatně tomu jsem se věnoval již dříve. Každopádně Fénix 5X jsou ultimátní hodinky, které každý sportovní nadšenec ocení. Jen ta cena…

Plusy

  • Mapa v hodinkách
  • Navigační funkce
  • Nedotykový displej lze ovládat i v rukavicích
  • Velká vestavěná paměť

Minusy

  • Malý displej
  • Topo Czech není v ceně

Diskuse k článku (0)