Garmin Forerunner 735 XT: Lehké a nabité funkcemi. Ideální pro triatlon

29.6.2016
Jsou pro vás špičkové triatlonové hodinky Forerunner 920 XT moc velké a těžké? Pak by vás uspokojit model 735 XT, který sice stojí skoro stejně, je však výrazně lehčí, tenčí a má klasický kulatě-hodinkový tvar
Forerunner 735XT

Hodinky Forerunner 735XT se prodávají ve dvou barevných provedeních


Nové hodinky 735 XT se řadí někam mezi nejlépe vybavené běžecké hodinky Forerunner 630 a triatlonové, resp. multisportovní Forerunner 920 XT. Svým designem, provedením i lehkou stavbou připomínají FR 630, zatímco svými funkcemi se blíží modelu 920 XT. Navíc si je můžete pořídit s „plavacím“ hrudním pásem HRM Tri, s nímž si můžete měřit tep i pod vodou – a můžete jej tak nosit po celou dobu svého triatlonového snažení.

Tip: Jen chvíli po vydání tohoto článku uvedl Garmin nový model, Forerunner 935, který nahrazuje 920XT. Stojí 14 990 Kč a má všechny funkce Fénix 5. Podívejte, co umí navíc oproti 735 XT!

Vyšší, ale už poněkud starší model 920XT, který je na trhu již od konce roku 2014, má více funkcí. Podporuje například více obrazovek během aktivity a má barometr, což se hodí primárně pro jízdu na kole, kdy se hodně mění výška během jízdy a měření je tak přesnější, a má také výrazně větší výdrž – až 20 hodin při zapnuté GPS. To ale vyvažuje vyšší hmotnost a rozměry, takže nejsou na ruce tak pohodlné jako model 735 XT, který váží na dva gramy tolik, co starší model Vivoactive – jen 40 gramů. Na ruce je vůbec neucítíte a díky menší tloušťce ani nebudou tolik překážet.

Optika na tep

Stejně jako mnoho nových modelů Garminu, které přišly na trh v tomto roce, má i 735XT standardně optický snímač tepu. To je asi největší výhoda oproti 920XT, u kterých musíte vždy použít hrudní pás. Optický snímač je velmi pohodlný, nemusíte si před aktivitou nic instalovat, jen vyrazíte. Nevýhodou je nižší přesnost a horší je to také v zimě, kdy byste chtěli mít hodinky třeba na rukavicích. Optický snímač může být neustále zapnutý a svůj tep si tak měříte v průběhu celého dne i spánku. 

Pokud dojde k jeho výraznému zvýšení, předpokládají hodinky, že jste vyrazili běhat či na kolo a počítají tento čas do tzv. minut intenzivní aktivity. Těch byste podle Garminu měli mít týdně 150, což není tak těžké, jedna středně dlouhá jízda na kole a je splněno. Zapnutý snímač si ale vyžádá svoji daň ve formě snížení kapacity běhu na baterie, Garmin udává 8 dní, což by odpovídalo realitě. Když jej vypnete, mohli byste se dostat na dvojnásobek. A upřímně řečeno, měřit si tep během sezení v kanceláři považuji za celkem zbytečné.

Trošku nelogické ovládání

Logikou ovládání je FR 735 XT nejbližší modelu Fénix 3. Po levé straně je tlačítko pro zapnutí a vypnutí a případné zapnutí podsvícení, pod ním jsou tlačítka pro pohyb nahoru a dolů. Vpravo je pak tlačítko pro vstup do menu a spuštění aktivity, pod ním pro pohyb zpět v menu a spuštění nového kola při aktivitě. Podržením tlačítka pro pohyb nahoru pak vyvoláte kontextové menu aktuálního widgetu. Displej je samozřejmě nedotykový, dotyk je vyhrazen je řadě Vívoactive a Vívosmart, což je u sportovního hodinek jednoznačně výhoda. Můžete tak lépe zařízení ovládat s mokrýma rukama, pod vodou nebo v rukavicích.

Trochu nevýhodou budiž, že hodinky nemají samostatné tlačítko pro vstup do menu, resp. po stisknutí tlačítka po vstupu do seznamu aktivit musíte stisknout tlačítko pro pohyb dolů, abyste se do menu dostali. Jenže v té době se už aktivuje GPS a začnou se vyhledávat ANT+ snímače, což poněkud vyčerpává baterii. A když nestihnete pohyb dolů učinit včas, aktivita se rovnou spustí – zobrazí se datové obrazovky, ale aktivita se sama neodstartuje. Přitom by stačilo vstup do menu pořešit delším stiskem tlačítka „Play“ stejně jako na Vivoactive HR.

Nedotykový a skvěle čitelný

Displej je už standardně transreflexní, což se vyznačuje špičkovou čitelností za denního světla, takže není potřeba žádné podsvícení. Zatímco běžné displeje na slunci ztrácejí jas, kontrast i barvy, u transflexního displeje platí, že čím více světla, tím lépe je displej čitelný. Podsvícení si můžete nastavit v deseti krocích, přičemž displej se může rozsvítit při jakékoliv akci (tedy stisku tlačítka), nebo zvednutím ruky. Tuto funkci má standardně většina nových modelů Garminu. 

Zatímco Fénixy mají displej celý kulatý a využívají tak celou plochu hodinek, Forerunner 735 XT je shora a zezdola seříznutý, takže tvar displeje je spíše soudkovitý – něco mezi kruhem a obdélníkem. To je celkem praktický tvar, protože do horní a dolní části kruhu se stejně nic moc nevejde. Rozlišení displeje je větší než 920 XT, zatímco vyšší model má jen 205 × 148 pixelů (a tedy stejně jako třeba Vivoactive), 735XT nabízí 215 × 180 bodů. Zobrazení je ale zhruba stejně hrubé, protože displej je o něco málo větší.

Jak jsem už zmínil, displej není dotykový, což sice trochu omezuje v ovládání, zejména některých Connect IQ aplikací, nicméně zase nemusíte řešit problémy s ovládáním v rukavicích nebo při plavání. Nutno ale dodat, že nové Vivoactive HR jsou na tom s citlivostí displeje výrazně lépe než starší model, takže už ani ovládání v tenkých rukavicích není problém. Každopádně je chvályhodné, že Garmin na ryze sportovní modely (což Vivoactive úplně nejsou) dává klasický displej.

Notifikace z mobilu

Stejně jako všechny chytré hodinky od Garminu i 735 XT podporují zobrazování notifikací z mobilního telefonu, přičemž na samostatné obrazovce zobrazují i jejich přehled, resp. těch, co jste si zatím nepřečetli. Jednotlivé notifikace můžete smazat, čímž je smažete i z mobilu, ale nemůžete třeba odpovědět na SMS jednou z předpřipravených zpráv. Lze ale přijmout nebo odmítnout hovor – už ne ale vytočit třeba ze seznamu. Notifikace se mohou zobrazovat i v průběhu aktivity.

Mezi základními widgety najdete kromě notifikací také počasí, přehled posledních aktivit (běh, plavání, kolo…), intenzivní minuty a také Můj den. Ten sdružuje vaše denní údaje, jako výdej kalorií, počet kilometrů poslední aktivity, aktuální stav kroků. Modely s barometrem zde ještě ukazují počet nastoupených pater. Z dalších widgetů už jen krátce: ovladač přehrávače hudby, ovládání kamery Virb nebo kalendář. Další doplňky, stejně jako vzhledy hodinek, lze dohrát pomocí platformy Connect IQ.

Možnosti jako 920 XT

V seznamu aktivit najdete v podstatě to samé jako u 920XT, jen v trošku omezenější formě, nic vám ale nebrání si vlastní aktivitu vytvořit, a to včetně multisportu. Základní triatlon je už předdefinovaný a vy si klidně můžete přidat třeba duatlon. Hodinky měří časy v jednotlivých aktivitách i čas strávený „v depu“ – tedy dobu, kdy se třeba převlékáte z plavek do cyklodresu. Je tedy jasné, že hodinky podporují i plavání v otevřeném prostoru, nejen ve vnitřním bazénu jako Vivoactive. Optický snímač ale pod vodou není aktivní (resp. aktivní je, ale v aktivitě ho neuvidíte), musíte využít pásu externího, HRM Tri nebo HRM Swim

Oproti Fénixům nebo 920 XT umí při aktivitě 735XT zobrazit jen čtyři obrazovky, na nich ale mohou být až čtyři pole, takže celkem máte k dispozici 16 informačních údajů, a to už zpravidla stačí i pokročilým sportovcům, kteří sledují kde co, včetně kol – aktuální, poslední atd. Nechybí ani grafický záznam proběhnuté trasy či zobrazení hodinek jako jedné datové obrazovky. Přidat si můžete i Celkem populární Strava stress score, což je zobrazení tepové frekvence v jednotlivých (anaerobních i aerobních) pásmech. 

V každé aktivitě, ať už předdefinované, nebo vlastní, si nastavujete, zda má být aktivní GPS, zda má fungovat automatické počítání kol (po uplynutí času nebo vzdálenosti), zda se mají kola pouštět i ručně, zda má fungovat autopauza atd. Přidat lze i alarmy, například upozornění na příliš vysokou tepovku, rychlost, překročení nastaveného času atd. V trénincích si můžete nastavit intervaly, například běh 500 ve vysoké intenzitě a pak výklus, závod sama se sebou atd. Zkrátka jako tréninkové hodinky umí v podstatě to samé jako 920XT.

Podpora všech senzorů

Jako jeden z nejvyšších modelů Garminu umožňují hodinky připojit přes standard ANT+ všechny možné senzory, a to od pásu HRM Run s běžeckými funkcemi, přes pás HRM Swim, různá čidla rychlosti a kadence až po powermetery ve šlapátkách. Díky nim si můžete změřit jak VO2 Max. jak pro běh, tak pro jízdu na kole. V obou případech totiž potřebujete specializované senzory, u běhu pás s měřením oscilace a kadence, u cyklistiky powermeter. 

Asi největším rozdílem oproti 920 XT, pokud jde o senzory, je chybějící barometr. Pokud jen běháte, ani absenci této funkce nepocítíte. Jakmile už ale vyrážíte na kole, barometr se více než hodí. Jednak bývá přesnější a citlivější na změnu výšky zejména v místech, kde je špatný GPS signál, či chybí úplně, jednak Strava při použití zařízení s barometrem bere výšková data ze zařízení a ne z vlastní mapové sítě, která není na území ČR úplně přesná a často dost „lítá“. Barometr se také hodí jako počítadlo nastoupených pater či se můžete podívat, jak jste vysoko, aniž by bylo nutno zapínat GPS.

Pokud jde o optický snímač tepu, ten najdete také v menu senzorů. Můžete jej zapnout či vypnout, pokud je zapnutý, může fungovat i jako vysílač pro další zařízení v režimu ANT+. Lze tak nastavit, aby vaše cyklonavigace brala tep z hodinek, čímž nahradí hrudní pás (samozřejmě s nižší přesností). Máte-li optický snímač standardně vypnutý, protože vás tep během dne nezajímá a chcete spíše šetřit baterii, musíte jej ručně před aktivitou zapnout – chcete-li jej používat (a pak případně zase vypnout). Není zde volba, která by umožňovala mít optický snímač standardně vypnutý a zapnout jej automaticky jen pro probíhající aktivitu. To samé platí pro Fénix 3 HR nebo Vivoactive HR.

Pokud máte spárovány hodinky s hrudním pásem a tento pás je v menu zapnutý, bude při aktivitě upřednostněn před snímačem optickým. Pokud chcete mít aktivní snímač opticky, musíte nejprve vypnout přijímaní dat z hrudního pásu. Je to trošku logisticky náročnější, ale dává to docela smysl. Jen si musíte vždy před jízdou zkontrolovat, z kterého snímače budou data do vaší aktivity proudit. 

Za hodinu plné

Jak jsem už uvedl v úvodu, největší výhodou 735XT oproti vybavenějším Fénixům 3 nebo 920XT, je nižší hmotnost. Hodinky mají s páskem jen 40 gramů, což je dokonce méně, než mají hodinky Vivoactive HR. A na ruce je to znát, hodinky jsou úžasně lehké a vůbec o nic nevíte. Má to však jedno velké ALE – a tím je výdrž. Při GPS aktivitě se zapnutou optikou vydrží hodinky necelých deset hodin, jedna hodina si vezme okolo 11 % kapacity baterie. To je více než u Vivoactive HR, které si vystačí jen s 9 %. V režimu hodinek se zapnutým HR pak 735 XT zvládnou pracovat něco přes týden, Garmin udává 11 dní; reálně je to něco přes 10 % denně. 

Baterie se ale rychle nabíjí, za hodinu je plná! Nižší výdrž tak zase moc řešit nemusíte, protože za čtvrt hodiny jsou hodinky nabity na více dvě hodiny běhání nebo jízdy na kole. Problém může nastat na dovolené, kde nemáte přístup k energii, ale to zpravidla lze vyřešit někde na obědě v restauraci – než sníte meníčko, budou hodinky nabity. Tedy pokud najdete elektrickou zásuvku.

S bohatou nabídkou pásů

Garmin Forerunner 735XT je jedním z nejvyšších modelů tohoto výrobce, který je sice určen především pro běhání, nicméně zvládá toho daleko víc – jde o univerzální hodinky, s nimiž můžete plavat, jezdit na kole, lyžovat či účastnit se triatlonu. Posledně jmenovaný spot podporují kromě 735 XT také aktuální modely 920XT a Fénix 3, oba jsou ale o něco větší a těžší. Hodinky mají povedený design, velký displej, výhodou je nedotykové ovládání, takže nemusíte řešit rukavice či ovládání pod vodou. Pro mne asi největší nevýhodou absence barometru, ale ten je vyhrazen jen pro vyšší modely.

Na závěr ještě malá rada: Pokud po 735 XT pokukujete, ale zdají se vám příliš drahé, může být řešením Vivoactive HR. Tyto hodinky stojí výrazně méně, mají navíc barometr a disponují o něco lepší výdrží, jen nepodporují plavání na otevřením prostoru a tudíž ani triatlon, a také si neporadí s lepšími HR pásy. Mají ale v podstatě stejné funkce a pro běh, kolo, lyžování či indoorové aktivity se hodí úplně stejně. Dotykové ovládání pak může být výhodou i nevýhodou. Výhodu spatřuji v podstatně intuitivnějšímu přístupu, v menu se rychle zorientujete a hodinky ovládáte stejně jako mobil, nevýhodu pak v nemožnosti ovládat je například v lyžařských rukavicích.

Základní model bez hrudních pásů stojí 11 990 Kč, s běžeckým pásem HRM Run, který umí snímat i vertikální oscilaci, pak vyjdou na 13 490 Kč a za nejvyšší model s pásy HRM Tri a HRM Swim pak zaplatíte 15 990 Kč. Oba pásy dokážou měřit tep pod vodou – během aktivity se tep ukládá do paměti a do hodinek se přenese až poté, co vyjdete z vody. HRM Swim je navíc aerodynamický, má přilnavý povrch, aby neklouzal na hrudi a navíc je odolný vůči chemii v bazénu. 

Plusy

  • Lehké provedení
  • Ovládání tlačítky
  • Podpora pokročilých HR pásů 
  • Triatlon
  • Podpora všech ANT+ zařízení

Minusy

  • Chybí barometr
  • Nižší výdrž 

Diskuse k článku (0)