Fénix 5X vs. hrudní pás: Optický snímač tepu nikdy senzor na hrudi nenahradí

24.5.2017
Optický snímač tepu je jistě užitečná funkce, ale jakmile dojde na lámání chleba, je třeba nasadit hruďák. Senzor v hodinkách má svoje mezery - a někdy celkem velké
Optický snímač

Ačkoliv je optický snímač v hodinkách dobrým sluhou, do přesnosti má daleko


Už jsem to psal v tomto článku a i v druhé části recenze Fénix 5X: Optický snímač v hodinkách není úplně spolehlivý. Už dříve, když jsem testoval Fénix 3 HR či používal vlastní Vívoactive HR, jsem srovnával snímač tepu v hodinkách a na hrudi a nikdy jsem s optikou nebyl spokojen. Měla výpadky, někdy měřila hodně, jindy málo. Zejména v posilovně, kde se mění pozice ruky a střídají se série, byl optický snímač tepu k ničemu.

A v tom jsem se utvrdil i při testu Fénix 5X. Dvě poslední jízdy na kole jsem měřil současně optikou v F5X a hrudním pásem připojeným k Edge 705. Na začátku jízd přitom bylo vše v pořádku, měl jsem hodnoty tepu z obou zařízení na očích, takže jsem vizuálně srovnával. Tep se lišil v jednotkách a optika byla překvapivě přesná.

V druhé polovině jízdy se ale hodnoty začaly rozcházet a stávalo se, že optika měla krátkodobé výpadky. Třeba při šplhání do kopce, kdy hrudní pás ukazoval zónu Z4 nebo dokonce Z5, na F5X vidím jen 80 nebo 90. A po chvilce se zase chytil a začal ukazovat relativně správně. Rozdíly se ale postupně zvětšovaly a v závěru jízdy docházelo k celkem velkým disproporcím. (Při jedné jízdě se mi dokonce stalo, že v závěru tepák neměřil už vůbec.)

Dobře je to vidět na propadech na přiložených srovnáních; dole je vždy Fénix 5X a jsou zde jasně vidět jednak jiné průběhy tepu a jednak se občas objeví díry. Průměrný tep ale je v podstatě totožný. Trochu odlišné to bylo v této jízdě, kdy se průměrný tep při jízdě trvající 2:20 min lišil o nemalých 21 tepů za minutu. Závěr je jasný: hrudní pás, nebo alespoň externí optický snímač na paži, který by měl být přesnější (a ten jsem ještě netestoval).

Poznámka: Zjistil jsem, že hodně záleží na utáhnutí pásku hodinek. Když jsem ho měl na 4. dírce, měření bylo úplně mimo. Na třetí dírce, na které hodinky běžněnenosím, protože jsou už velmi těsné, se přesnost výrazně zlepšila. Zejména tehdy, kdy hodně mácháte rukou (např. běh) je třeba na toto dbát.


Diskuse k článku (0)