Edge 820 vs. Vivoactive HR s čidlem Tempe: Kdo měří teplotu přesněji?

27.2.2017
Při testech cyklonavigace Edge 820 a teplotního čidla Tempe jsem si nemohl odpustit malé srovnání - jaký bude průběh naměřené teploty oběma zařízeními?

Už při testech Edge 520 někdy na podzim roku 2015 jsem si všiml, že teplotní čidlo neměří úplně přesně. Ke srovnání jsem používal tachometr Sigma 1200, který jsem předtím srovnával s několika dalšími čidly, abych zjistil, jak přesně měří. A zatímco Sigma 1200 dávala celkem přesné výsledky, Edge 520 naměřil vždy o nějaké dva stupně méně. 

To, že zařízení Garminu jsou na tom s vestavěnými teplotními čidly poněkud na štíru, jsem se přesvědčil i u vnitřního čidla hodinek Vivoactive HR. Stejně jako Edge 520 i zde byla naměřená teplota vždy trochu nižší - o jeden až dva stupně v závislosti na absolutní teplotě. 

Nyní mám v ruce Edge 820 a Garmin Tempe a mohu srovnat i je. Zatímco hodnoty získané pomocí Tempe odpovídají hodnotám zjištěným pomocí Sigmy 1200, Edge 820 opět naměří cca o dva stupně méně. Stejně jako Edge 520 i VHR. Čidlo Tempe jsem „kalibroval“ nejen proti Sigmě, ale i proti třem domácím meteostanicím a zdá se, že je zkrátka přesnější.

Srovnání obou čidel během jedné aktivity můžete vidět na obrázcích. Minimum Edge 820 je 5 st. a průměr 6 st., zatímco Tempe ukazuje 7 st. a 8,1 st. (Naměřená maxima nejsou směrodatná, protože Tempe byl při startu v garáži, zatímco Edge 820 v pokoji.)

Poznámka: Rozdílná doba jízdy je dána tím, že na Edge 820 mám aktivován autostop, zatímco na VHR nikoliv. Všimněte si také rozdílu v naměřené získané výšce; i když je graf skoro stejný, Edge 820 jej má více „hrbolatý“. Obě zařízení mají přitom barometr.